Şanlı Zafer 101 yaşında

Şanlı Zafer 101 yaşında
Yayınlama: 30.08.2023
Düzenleme: 31.08.2023 12:10
A+
A-

30 Ağustos Zafer Bayramı’nın 101. yıldönümü tüm yurtta olduğu gibi Saray’da da törenlerle kutlandı. Saray Atatürk Alanında gerçekleştirilen törende protokol, askeri ve sivil erkanın dışında halkın ilgisizliği dikkat çekti.

ATA’YA ÇELENK SUNULDU
30 Ağustos Zafer Bayramı’nın 101. yıldönümü tüm yurtta olduğu gibi Saray’da törenlerle kutlandı. Atatürk Alanında saat 10.00’da Saray Kaymakamlığı, Garnizon Komutanlığı ve Saray Belediye Başkanlığı adına Atatürk Anıtı’na çelenk sunumu ile başlayan tören 1 dakikalık saygı duruşu ve akabinde okunan İstiklal Marşı ile devam etti. Saray Kaymakamı Adem Ünal, Garnizon Komutanı Piyade Binbaşı Ümit Kısmaz ve Saray Belediye Başkanı Özgen Erkiş ile birlikte tören alanında bulunan protokol üyelerinin, askerlerin ve vatandaşların bayramını kutladı.
“BÜYÜK ZAFER TÜRK’ÜN İSTİKLALİNİN ELİNDEN ALINAMAYACAĞINI GÖSTERMİŞTİR”
Programda günün anlam ve önemini belirten konuşmayı yapan Topçu Üsteğmen Hüseyin Kahraman,  şunları dile getirdi:
Dünya tarihçileri Büyük Taarruz için şu ifadeleri kullanmışlardır: ‘Türkler Mohaç Meydan Muharebesi’nden yüzyıllar sonra yine parlak bir imha muharebesi kazandılar. Bu muharebelerde Türk ordusu çok kısa bir sürede kendisinden üstün düşman kuvvetinin büyük bölümünü imha etmiştir. Askerî açıdan önemli bir husus da günün şartlarında bir ordunun 10 günde 500 kilometreyi yaya olarak ve savaşarak kat etmesidir.’ 30 Ağustos’un önemini, ikinci yıldönümünde Dumlupınar’ın Çal Tepesi’nde yapılan törende Başkomutan Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün verdiği söylevde görürüz. ‘Hiç şüphe etmemelidir ki, yeni Türk devletinin, genç Türkiye Cumhuriyeti’nin temelleri burada atıldı. Ebedi hayatı burada taçlandırıldı. Bu sahada akan Türk kanları, bu semada uçuşan şehit ruhları, devlet ve cumhuriyetimizin ebedi muhafızlarıdır. Harpler, yalnızca 2 ordunun karşı karşıya gelerek çarpışması değildir. Meydan muharebesi milletlerin bütün varlığı ile ilim ve fen alanlarında yükselmeleriyle, ahlaklarıyla, kültürleriyle kısacası bütün maddi ve manevi kudret ve faziletleriyle çarpıştığı bir imtihan meydanıdır. İşte kazanılan zaferi muhteşem kılan unsur, harbin kadın, çocuk, yaşlı demeden milletçe topyekûn bir savaş olarak icra edilmiş olmasıdır. Türk Ulusu bu meydanda Ulu Önderinin liderliğinde alnının akıyla çıkmayı başarmıştır. Türk tarihine altın harflerle yazılan bu zaferin günümüze kadar yansıyan çok önemli siyasi ve askeri sonuçları olmuştur ve bu sonuçların günümüze de yansımakta olduğu gözlenmektedir. Bu zaferle, Türk ulusunun son neferine kadar yok edilmedikçe, Türk’ün istiklalinin elinden alınamayacağı, Türklerin yalnız askeri değil, milletiyle topyekûn olarak savaştıkları bir kere daha ispatlanmıştır.
“ATATÜRK İLKELERİ REHBERİMİZ OLMAYA DEVAM EDECEKTİR”
30 Ağustos Zaferi, Türk Ordusu’na ‘Silahlı Kuvvetler Günü’ olarak armağan edilmiştir. Türk Silahlı Kuvvetleri ülkemizin huzur ve bekasını sağlamak, bölgemizde ve dünyada sürekli barışın tesisine katkıda bulunmak için tarihinden ve milletinden aldığı güçle, modern harp silah ve teçhizatıyla, güçlü ve dinamik personeliyle, ulaştığı yüksek eğitim seviyesiyle, azimli ve kararlı komuta kademesiyle, dostlarının ve ülkemizin güvencesi, düşmanlarımızın korkulu rüyası olmaya devam etmektedir. Dünyanın sayılı askeri güçlerinden birisi olan silahlı kuvvetlerimiz her zaman, her yerde ve her şartta verilecek görevleri ifaya hazırdır. Milli egemenlik, milli şuur ve tam bağımsızlık esasına dayanan Atatürk İlkeleri, bugüne kadar olduğu gibi gelecekte de Türk Silahlı Kuvvetlerimize rehber olmaya devam edecektir. Bu kutsal ve tarihi gün vesilesiyle ulusça başta Ulu Önder Atatürk olmak üzere, dava arkadaşları ve aziz şehitlerimizi rahmetle anıyor, hatıraları önünde bir kez daha saygıyla eğiliyor, şükranlarımızı sunuyoruz.”
GEÇİT TÖRENİ BÜYÜK ALKIŞ ALDI
Saray İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından görevlendirilen iki öğrencinin şiirlerini okumasının ardından Saray Kaymakamlığı Halk Eğitim Merkezi Halk Oyunları ekibi gösterilerini sundu. Halk oyunları ekibinin gösterileri ilgiyle izlendi ve büyük beğeni topladı. Gazilerin ve Saray İlçe Garnizon Komutanlığı’na bağlı birliklerin geçit töreni izleyenlerden büyük alkış aldı. 30 Ağustos Zafer Bayramı geçit töreni ile son buldu.
KİMLER KATILDI?
30 Ağustos Zafer Bayramı kutlamalarına Saray Kaymakamı Adem Ünal, Garnizon Komutanı Piyade Binbaşı Ümit Kısmaz, Saray Belediye Başkanı Özgen Erkiş, AK Parti Saray İlçe Başkanı Ertan İnanç, CHP Saray İlçe Başkanı Erol Gürler, MHP Saray İlçe Başkanı Yusuf Duman, İyi Parti Saray İlçe Başkanı Murat Öztürk, DEVA Partisi Saray İlçe Başkanı Atansoy, Saray Muharip Gaziler Derneği,  Belediye Meclis Üyeleri, Kaymakamlık daire amirleri, okul müdürleri, muhtarlar ve vatandaşlar katıldı.

Saray Haber