Saray diken üzerinde: Sular her an kesilebilir

Saray diken üzerinde: Sular her an kesilebilir
Yayınlama: 28.07.2023
A+
A-

Tekirdağ Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürü Turhan Toprak, “Saray’da su rezervlerimiz uç noktalarda gitmekte. Ağustos 15’ine kadar bu süreci atlatabilirsek su kesimi yapmadan süreci atlatabiliriz. Çok sıkıntıya girersek gece saatlerinde ya da mahalle bazlı su kesintisine gitmek zorunda kalabiliriz” dedi

Saray’da şebeke hattından kullanılan suyun sadece zorunlu ihtiyaç olarak kullanılması uyarısı yapıldı

“NE NÜFUSA NEDE SANAYİYE SU BULABİLECEĞİZ”

TESKİ Genel Müdürü Turhan Toprak yaptığı açıklamada, “1 milyon 142 bin nüfusa su sağlayan bir idare olarak Kışın ve bahar dönemlerinde ilimizde herhangi bir su sıkıntısı yaşanmamasına rağmen bulunduğumuz şu yaz aylarında tamamen sıcaklık ve kuraklığa bağlı olarak, tabi kırsal çeşmelerin kuruması, kaynakların kuruması yağışın olmamasıyla beraber bazı tarımsal alanları ve bahçe sulamaları şebeke suyundan yapılmaya başlandı. Dolayısıyla yerleşim alanlarının alt kotlarında vatandaşlarımız bahçe sulama ya da tarımsal sulama yapabilirken üst kısım kotlarda kalan vatandaşlarımız susuzluk yaşamakta. Bu nedenle değişik dönemlerde vatandaşlarımıza sosyal medya duyuları yapıyoruz. Bu konuda vatandaşlarımızda duyarlılık ve hassasiyet istiyoruz. Üst kotlarda yaşayan vatandaşlarımızda su sıkıntısı yaşamasın ve hizmet alabilsinler. Dönem tasarruf dönemidir bahçe ve tarla sulama dönemi değildir. İleriki süreçlerde hayvanlarımız ve insanlarımız su bulamayacak duruma gelecekler. Bunu şimdiden korumak lazım barajları az kullanmak lazım. Yer altı sularınız az çekmek lazım. Üst yöneticilere karar alıcılara da seslenmek istiyorum. Sanayinin bu kadar gelmesi ve yer altı kaynaklarının buna yetmesi mümkün değil. Dolayısıyla ne nüfusa nede sanayiye su bulabileceğiz” dedi.

“SU KESİNTİSİNE GİTMEK ZORUNDA KALABİLİRİZ”

Toprak açıklamasının devamında, “Sahil alanlardaki vatandaşlarımız havuzlarını şebeke suyundan doldurmaktadır. Bu konuda da hassasiyet bekliyoruz. Havuzlarını şebeke suyundan doldurmasınlar. Farkı kaynaklardan su temin etme yoluna gitsinler. Bunlar gerçekten oradaki şebeke rezervini oldukça olumsuz etkiliyor. Saray ve Süleymanpaşa ilçemizde su rezervlerimiz uç noktalarda gitmekte. Vatandaşlarımız zaten bunu hissediyorlar ve bizi 185 çağrı merkezinden sürekli arıyorlar. Ağustos 15’ine kadar bu süreci atlatabilirsek su kesimi yapmadan süreci atlatabiliriz diye düşünüyorum. Saray ve Süleymanpaşa ilçelerimizde çok sıkıntıya girersek gece saatlerinde ya da mahalle bazlı su kesintisine gitmek zorunda kalabiliriz. Neden Saray, çünkü Saray ilçemizde Güneşkaya diye su kaynağımız var. Yer altından gelen doğal bir kaynak. Bu kaynaktan biz normal dönemde yaklaşık 80-90 litre bölü saniye su alabiliyorken bir önceki gün ölçtüğümüzde ise kaynağın su rezervinin 50 bölü litre saniyeye düştüğünü gördük. Farklı kuyulardan, kaynaklardan su temin ederek farkı kapatmaya çalışıyoruz. Ama ucu ucuna gidiyor. Özellikle Saray’daki vatandaşlarımızdan bahçe sulaması, araba, halı yıkama gibi süreçlere son vermesini ve sadece zorunlu ihtiyaçları için su kullanmalarını istiyoruz. Bu şartlarda bu yazıda atlatabiliriz. Önümüzde yaz ayları için Süleymanpaşa ve Saray ilçesi için yeni su kaynakları yatırımları yapmamız gerekiyor. Buda ayrı bir maliyet” dedi.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.

Saray Haber