Saray’da ayçiçeği hasadı buruk başladı

Trakya çiftçisinin en önemli geçim kaynaklarından biri olan ayçiçeğinde hasat dönemi başladı. Sezonun ilk hasadı Kurtdere Mahallesinde Mahallesi’nde yapılırken, Saray Yağlı Tohumlar Satış Kooperatifi Başkanı Kani Demirkapu hasadın Eylül ayının sonuna kadar devam edeceğini açıkladı. Kuraklık nedeniyle buruk bir hasat dönemi yaşadıklarını dile getiren Demirkapu, üreticinin yüzünü bir nebze olsun güldürecek bir fiyat beklentisi içinde olduklarını söyledi

Saray’da ayçiçeği hasadı buruk başladı
Yayınlama: 22.08.2023
A+
A-

Türkiye’nin önemli ayçiçeği üretim merkezlerinden bir olan Trakya’da ayçiçeği hasadı kuraklık nedeniyle buruk başladı.
İLK HASAT KURTDERE’DE GERÇEKLEŞTİ
Saray’da ilk hasadın Demirler Mahallesi’nde gerçekleştiğini söyleyen Demirkapu, “Ortaklarımız ayçiçeği hasadına bu hafta başı itibarı ile başladılar. İlk ayçiçeği teslimatını Çukuryurt Yolu üzerindeki merkezimize Kurtdere Mahallesinden Davut Avcı yaptı. Kendisini kutladık ve geleneksel hale getirdiğimiz yağ tenekesini hediye ettik. Alımlarımız Eylül ayı sonuna kadar Çukuryurt Yolu üzerindeki ve Beyazköy Mahallesi’ndeki tesislerimizde devam edecek.
HASAT YAPMAMAYI DÜŞÜNEN ORTAKLARIMIZ VAR
Trakya’da etkili olan kuraklık nedeniyle verim oldukça düşük. Şuanda dönümden 30 kilo verim alanda var 70 kilo alanda. Hatta verim düşüklüğü nedeniyle bazı ortaklarımız hasat yapmamayı bile düşünüyorlar. Bu nedenle geçtiğimiz yıllarda 10 bin ton civarında yaptığımız alım bu sezon 4-5 bin ton civarında kalacak gibi görünüyor” dedi.
“YÜKSEK FİYAT BEKLENTİSİ VAR”
Trakya Birlik tarafından ayçiçeği fiyatının henüz açıklanmadığını söyleyen Demirkapu, yüksek fiyat beklentisinin piyasaya hâkim olduğunu belirterek, “Ortaklarımızın beklentisi ayçiçeği fiyatının geçen seneki fiyatın oldukça üzerinde olması yönünde. Kuraklığa bağlı verim düşüklüğünü de göz önüne aldığımızda bu beklentinin karşılanacağını düşünüyorum. Bunun yanında ortaklarımızın zararını karşılayacak adımların da ivedilikle atılması gerekiyor” dedi.
“HER ZAMAN ORTAKLARIMIZIN YANINDAYIZ”
Son olarak ortaklarına bereketli hasatlar dileyen Başkan Demirkapu, Saray Yağlı Tohumlar Satış Kooperatifi olarak ortaklarının her zaman yanında olacaklarını söyledi.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.

Saray Haber