Saray’da okuyan öğrenciye yemek de yok!

Namık Kemal Üniversitesi Saray Meslek Yüksekokulu’nda öğrenim görüp Karaağaç’ta bulunan KYK Hacı İlbey Öğrenci Yurdu’nda kalan misafir öğrencilere yemek verilmediği öğrenildi. Yurtta asil kaydı bulunan öğrencilerle aynı ücreti ödeyen ancak yemek imkanından faydalanmak için günlük 120, aylık ise 3600 TL daha ödemeleri talep edilen misafir öğrenciler duruma tepkili. Öğrencilerin yurda asil kayıt yaptıramamasının nedeni ise farklı ilçede öğrenim görüyor olmaları!

Saray’da okuyan öğrenciye yemek de yok!
Yayınlama: 09.11.2023
A+
A-

YEMEK HİZMETİ, GENÇLİK VE SPOR BAKANLIĞI YÜZÜNDEN KESİLMİŞ

Kapaklı’nın Karaağaç Mimar Sinan Mahallesi’nde bulunan ve Kredi ve Yurtlar Kurumu (KYK)’nun kontrolünde olan Hacı İlbey Öğrenci Yurdu’nda misafir olarak kayıtlı öğrencilere yemek verilmediği öğrenildi. Duruma tepki gösteren öğrenciler, “Asil kaydı bulunan arkadaşlarımızla aynı ücreti ödememize rağmen yemek hizmetinden faydalanamıyoruz. Geçtiğimiz sene böyle bir durum söz konusu değildi ancak bu sene KYK yurtlarının ilgili bakanlıkla aralarında olan bir anlaşmazlık yüzünden misafir öğrencilere verilen yemek hizmeti iptal edilmiş.” ifadelerini kullandı.

YEMEK İÇİN EKSTRA 3600 TL İSTENİYOR!

Asil kaydı bulunan öğrenciler gibi ayda 375 TL yurt ücreti ödediklerini kaydeden misafir öğrenciler kendilerinden, yemek hizmetinden faydalanabilmeleri için günde 120, ayda ise 3600 TL’lik ekstra ödeme talep edildiğini dile getirdi. Mevcut ekonomik koşullarda bu ücretlerin ödenmesinin imkansıza yakın bir durum olduğunu kaydeden misafir öğrencilerin tek bir isteği var. O da, asil kayıtlı öğrencilerle eşit haklara sahip olabilmek.

KAPAKLI’DAKİ YURDA ÇERKEZKÖY’DEN GELENLER ASİL, SARAY’DAN GELENLER MİSAFİR!

Saray’da herhangi bir KYK yurdu bulunmadığı için mecburen Kapaklı ilçe sınırları içerisinde bulunan yurtta kalan öğrenciler, bahse konu yurt, kendi okullarının bulunduğu ilçede değil diye asil kayıt yaptıramıyorlar. Ne tezattır ki bu yurda asil kayıt yaptırabilen öğrenciler, NKÜ Çerkezköy Meslek Yüksekokulunda öğrenim görüyor. Yani, onlar da farklı ilçeden geliyor.

BU YANLIŞTAN DÖNÜLSÜN!

NKÜ Saray Meslek Yüksekokulunda öğrenim görüp KYK Hacı İlbey Öğrenci Yurdu’nda kalan yaklaşık 50 öğrenci bu sorunlara bir an önce çözüm bulunması gerektiğini ifade ederek, Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın da Kredi ve Yurtlar Genel Müdürlüğü’nün de bu yanlıştan dönmesini istiyor.

Saray Haber