Saray’ın ormanlarına ve meralarına RES tehdidi

Saray’ın ormanlarına ve meralarına RES tehdidi
Yayınlama: 03.08.2023
A+
A-

Taş Ocakları ve Rüzgar Enerji Santralleri (RES) nedeniyle yüzlerce hektar ormanını kaybeden Saray, bu defa çok büyük ölçekli bir RES tehdidi ile karşı karşıya

TRAKTEK Enerji Tedarik Depolama T.A.Ş. Ayvacık – Bahçeköy – Güngörmez Mahallelerindeki ormanlık alana 16 adet RES, RNc Avrasya Enerji Tedarik Depolama T.A.Ş. ise Çukuryurt – Edirköy – Kavacık – Kemalpaşa –Kurtdere – Sinanlı – Yuvalı Mahallelerindeki mera ve tarım arazilerine 32 RES yapımı için ÇED sürecini başlattı. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığına başvuruda bulunan iki firmanın başvuruları jet hızıyla kabul edildi.
200 HEKTAR ORMAN YOK EDİLECEK
Ayvacık – Bahçeköy – Güngörmez Mahallelerindeki ormanlık alana 16 adet RES’in yapılması halinde, Saray 200 hektarlık bir ormanını daha kaybedecek. Taş Ocakları ve RES’lerin ormanlarda yarattığı yıkım nedeniyle zaten yaşam mücadelesi veren mandacılık ve mantarcılık, bu kez ölüm fermanları ile kar karşıya klacak. RES’lerin kurulacağı alan ve ulaşımı sağlayacak çok büyük ölçekli yollar için yüz binlerce ağaç kesilecek ve orman bütünlüğü bozulacak. Arıcılık faaliyetlerinin yaygın olduğu alanlarda yapılması planlanan RES’ler, arı popülasyonuna da zarar verecek.
MERALAR YOK OLACAK
Çukuryurt – Edirköy – Kavacık – Kemalpaşa –Kurtdere – Sinanlı – Yuvalı Mahallelerine yapılması planlanan RES’ler ise meraları ve tarım alanlarını tehdit ediyor. 7 mahalleyi kapsayan bir alana yapılacak 32 adet RES, bölge halkının geçim kaynakları olan tarım ve hayvancılığa vurulacak ağır bir darbe anlamına gelecek.
YONTAR: “TAHRİBATLARININ KARŞISINDA DURACAĞIZ”
Saray’ı gözüne kestiren iki şirketin girişimlerini yakından takip eden CHP Tekirdağ Milletvekili Nurten Yontar, iki projeye de itirazda bulundu. Tekirdağ Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü’ne itiraz dilekçesini sunan Yontar, şunları ifade etti:
“Tekirdağ’ın Saray ilçesi, Ayvacık – Bahçeköy – Güngörmez Mahalleleri sınırları içerisindeki TRAKTEK Enerji Tedarik Depolama T.A.Ş. tarafından yapılması planlanan Saray Elektrik Depolama Tesisi ve Rüzgâr Enerjisi Santrali; ayrıca RNc Avrasya Enerji Tedarik Depolama T.A.Ş. tarafından Çukuryurt Elektrik Depolama Tesisi ve Rüzgar Enerji Santrali Projeleri ile ilgili ÇED başvuru dosyalarında mevzuat açısından hatalı, eksik ve kusurlu durumların bulunması sebebiyle ve projelerin ilgili alanlarda büyük ekolojik tahribata neden olacağından dolayı Tekirdağ Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü’ne itiraz dilekçemizi Pazartesi günü itibari ile verdik.

Bu konu ile ilgili sürecin takipçisi olacağımızı ve Akbelen’de olduğu gibi ticari çıkarlar uğruna gerçekleştirilen doğa tahribatlarının karşısında duracağımızı bir kez daha yinelemek istiyorum.”

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.

Saray Haber