Sesini duymayalı bir yıl oldu!

Sesini duymayalı bir yıl oldu!
Yayınlama: 01.11.2022
A+
A-

Meclis’te bulunan 131 milletvekili 2022’de genel kurulda hiç konuşmadı. Bir yıl boyunca mecliste sesi hiç çıkmayan vekiller arasında AKP Tekirdağ Milletvekili Çiğdem Koncagül de yer aldı

2022 biterken Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde (TBMM) vatandaşın temsilcisi 580 milletvekilinin 1 yılda nasıl çalıştığı verilere yansıdı. AKP’nin 286, CHP’nin 134, HDP’nin 56, MHP’nin 48, İYİ Parti’nin 37, TİP’in dört, Demokrat Parti ve Memleket Partisi’nin iki, BBP, DEVA, DBP, Saadet Partisi, Yenilik Partisi ve Zafer Partisi’ninse bir. Bunun yanında beş tane de bağımsız vekil bulunuyor.

131 vekilin sesi çıkmadı

Diken’den Altan Sancar‘ın haberine göre, temsil edilen 14 siyasi partinin 10’nun genel başkanı da milletvekili olarak görevli. Bu 10 vekil de çıkarıldığında Meclis’te aktif görevli vekil sayısı 570. Meclis kayıtlarına göre aktif görevli 570 vekilden 131’ni 2022’de Meclis Genel Kurulu’nda hiç konuşmadı. Yani yıl biterken yaklaşık yüzde 22’sinin sesi hiç duyulmadı.

Büyük çoğunluğu AKP’li

Konuşmayan 131 vekilden 106’sı AKP’li olurken geriye kalan 25 vekil muhalefet partileri ve bağımsızlardan oluştu. CHP’nin yedi, HDP’nin beş, MHP’nin yedi, İYİP’in üç ve Demokrat Parti’nin bir milletvekili hiç konuşmadı. Ayrıca bağımsız iki vekil de konuşmayanlar arasında.

CHP’nin konuşmayan yedi vekilinden biri Deniz Baykal’ın gerekçesi ‘rahatsızlığı’ olarak verildi. Öte yandan HDP’nin beş milletvekilinden biri dokunulmazlığının kaldırılması ve tutuklanması nedeniyle konuşamayan vekiller arasında.

Öte yandan bazı milletvekilleri 2018’deki yemin töreninin ardından bir daha söz almadı.

Tekirdağ’ın 7 Milletvekiliyle temsil edildiği TBMM’de, bir yıldır Tekirdağlı bir vekilin sesi hiç duyulmadı. TBMM Başkanı olmasından dolayı mecliste sesi en çok duyulan Tekirdağ Milletvekili Mustafa Şentop olurken, CHP Tekirdağ Milletvekilleri Faik Öztrak, Candan Yüceer ve İlhami Özcan Aygun’da meclis kürsüsünden yaptıkları konuşmalarla dikkat çektiler. AKP Tekirdağ Milletvekili Çiğdem Koncagül’ün ise neredeyse bir senedir sesini duyan olmadı. Koncagül en son Aralık 2021’de Genel Kurula hitap etmişti.


Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.

Saray Haber