Şiiri Saray’a dokunan şair: Gülten Akın

Şiiri Saray’a dokunan şair: Gülten Akın
Yayınlama: 04.11.2020
Düzenleme: 05.11.2023 11:20
A+
A-

Saray’da iki yıla yakın bir süre yaşayan, bu süre zarfında avukatlık da yapan Şair Gülten Akın’ın bugün 7’inci ölüm yıldönümü

İKİ YIL SARAY’DA YAŞADILAR
Usta Şair Gülten Akın, eşi Yaşar Cankoçak’ın Kaymakamlık görevi nedeniyle 1969-1970 yıllarında Saray’da yaşamıştı. Akın’ın eşi Yaşar Cankoçak, ‘Sosyalist Kaymakam’ olarak bilinirken, 1 yıllık görevi boyunca Saray’da çok yakın dostluklar kurmuştu. Bu süre zarfında şair Gülten Akın’da Saray’da avukatlık yapmıştı.
GÜLTEN AKIN KİMDİR?
23 Ocak 1933 yılında Yozgat’ta doğdu. Ortaöğrenimini Beşiktaş Atatürk Anadolu Lisesi’nde tamamladı. 1955’te Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ni bitirdi. 1956’da Yaşar Cankoçak’la evlendi. Beş çocuk büyüttü. 1958-1972 arasında kaymakam olan eşinin görevi nedeniyle Anadolu’nun çeşitli ilçelerinde yaşadı. Saray, Gevaş, Alucra ve Gerze ilçelerinde ve Kahramanmaraş’ta yardımcı avukatlık, avukatlık ve öğretmenlik yaptı. 1972’de Ankara’ya yerleşerek Türk Dil Kurumu Derleme ve Tarama Kolu’nda çalıştı. Kültür Bakanlığı Yayın Danışma Kurulu üyeliğinde bulundu. Demokratik kitle örgütlerinin yeniden kuruluşu çalışmalarına katıldı. İnsan Hakları Derneği, Halkevleri, Dil Derneği gibi örgütlerde kurucu ve yönetici olarak görev aldı. Son Haber gazetesinde ilk şiiri 1951’de yayımlandı. Ardından Hisar, Varlık, Yeditepe, Türk Dili, Mülkiye gibi dergilerde çıktı. Başlarda şiirlerinin konusu doğa, aşk, ayrılık, özlem iken, daha sonraları ise toplumsal sorunlar ağır bastı. 1980 öncesinde halkın yaşadıkları, onun da hayatına ve şiirine yansıdı. Daha sonraki şiirlerinde toplumsal sorunlara yöneldi. Gezip gördüğü yerlerden aldığı esinle zenginleşen ve coşkulu bir insan sevgisiyle yoğrulan şiiri, toplumsal sorunları, yaşam-halk ilişkisini öne çıkardı. Şiirleri pek çok dile çevrildi ve kırktan fazla şiiri bestelendi. Bestelenen şiirlerinden biri, Sezen Aksu’nun 1993 tarihli albümüne adını veren Deli Kızın Türküsüdür.

karşıyaka escort

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.

Saray Haber