Süleymanpaşa Cemevinin temeli törenle atıldı

Süleymanpaşa Cemevinin temeli törenle atıldı
Yayınlama: 31.07.2023
A+
A-

Kentin ve vatandaşların ihtiyaçları doğrultusunda, 11 ilçe kapsamında projeleri hayata geçiren Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi tarafından, Süleymanpaşa Cemevinin temeli görkemli bir tören ile atıldı.

BAŞKAN ALBAYRAK, “BEN ALEVİ DEĞİLİM AMA BİR ALEVİ KADAR ALEVİLERİ ÇOK SEVİYORUM”
Süleymanpaşa ilçesi Gündoğdu Mahallesi’nde vatandaşların hizmetine sunulacak olan Cemevinin Temel Atma Töreninde Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Yüksel Özdal, proje ile ilgili teknik konuda katılımcıları bilgilendirirken Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak ta konuşma yaparak “Süleymanpaşa’ya yakışır, benim canlarıma çok güzel bir cemevinin temelini atmanın gururu ve mutluluğu içerisinde sizleri selamlıyorum. Sevgili canların yüce Yaradan’ın manevi huzurunda bir araya geldikleri cemevleri, sevgi, saygı, erdem, olgunluk, kardeşlik, barış ve eşitliğin meydanıdır. Cemevlerimiz, korunması, yaşatılması ve çoğaltılması gereken çok önemli değerlerimizdir. İşte bu anlayışla 2018’de Muratlı; 2019’da Şarköy ve 2022’de Ergene cemevlerimizi hizmete açtık. Toplam 1.640 metrekare inşaat alanına sahip sosyokültürel tesisimizde etkinlik alanı, derslikler, idari birimler, kesimhane, gasilhane, mescit, mutfak, soğuk hava deposu, yemekhane, revir ve otopark yer alacaktır. Sevgili canlarımızın yüksek manevi duygular içerisinde aşlarını ve sevgilerini paylaşacakları cemevimiz, sosyal dayanışmayı daha da güçlendirecektir. Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi olarak insan odaklı bir anlayışla toplumumuzu kucaklamaya, kardeşlik ve dayanışma köprüleri inşa etmeye devam edeceğiz. Değerli kardeşlerim ben Alevi değilim ama bir Alevi kadar Alevileri çok seviyorum. Alevi kardeşlerim öyle insanlar ki Kerbela’nın acısını hep kalbinde tutup buna rağmen kalbinde hep sevgi taşıyan insanlardır.” dedi.

Başkan Kadir Albayrak sözlerini Piri Hacı Bektaş Veli’nin:
“Sevgi varken nefret niye,
Barış varken savaş niye
Kardeşlik varken didişmek niye
Dostluk varken düşmanlık niye
Hoşgörü varken bağnazlık niye,
Özgürlük varken tutsaklık niye,
Adalet varken, haksızlık niye?”  sözleriyle bitirdi.

“UMUT EDİYORUM Kİ BİR SONRAKİ MUHARREM AYINDA BURADA CEMEVİMİZİN AÇILIŞINDA AŞUREMİZİ YAPMIŞ OLURUZ”
Törende Cem Vakfı Genel Başkan Vekili Hasan Sezgin konuşma yaptı. Sezgin konuşmasında “İnsan hakları evrensel bildirgesinde belirtildiği gibi bütün insanlar dil, din, ırk, renk ve cinsiyet ayrımı olmadan eşit doğar. Bu ilkeyi benimseyen, ayrım yapmadan yaklaşık 1400 yıldır bıkmadan zalimlere karşı mazlumun yanında, haksıza karşı haklının yanında yer alan, kötülüğe karşı iyiliği ve sevgiyi eken, yoksulluğu paylaşarak acılarını bal etmeye çalışan canlar, Alevi İslam anlayışının ibadet mekanı olan cemevlerimize bir yenisi eklemek üzere birlikteyiz. Hak Muhammet aşkına Cem Vakfı Genel Başkanı Prof. Dr. İzzettin Doğan adına sizlere en içten sevgi ve selamlarımı sunuyorum. Kendisi şu an burada değil ama gönlü bizimle. Bugün Alevilik dünyada yüzlerce üniversitede ders olarak okutulmaktadır. Dünyanın birçok ülkesinde cemevleri ibadethane olarak kabul edildi ve bu sayı her geçen gün artıyor. Vatan sevgisi, Ehl-i Beyt sevgisi ve Mustafa Kemal Atatürk sevgisi genetiğimize kodlamıştır. Bunlardan asla vazgeçmeyeceğiz. Bunlar bizim olmazsa olmazımız. Bizler dün olduğu gibi yarın da Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarının kurduğu laik, demokratik, sosyal bir hukuk devleti olan Türkiye Cumhuriyetine doğuştan bağlıyız ve bu bağlılığımız her geçen gün artmaktadır. Sevgili canlar bugün muharrem, Anadolu deyimiyle 12 imam oruçlarımızın son gününde burada birlikte olmanın mutluluğunu yaşıyorum. Ben başta Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Kadir Albayrak olmak üzere emeği geçen herkese en içten duygularla teşekkürlerimi sunuyorum. Umut ediyorum ki bir sonraki muharrem ayında burada cemevimizin açılışında aşuremizi yapmış oluruz.” ifadelerine yer verdi.

Temel atma töreninde Süleymanpaşa Cemevi Dernek Başkan Yardımcısı Murat Yılmaz, Tekirdağ Milletvekilleri Cem Avşar, Nurten Yontar ve İlhami Özcan Aygun konuşma yaparak Cemevinin ilçeye kazandırılmasında başta Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak olmak üzere emeği geçen tüm ekibe teşekkürlerini ilettiler. Tören dua edilmesinin ardından alkışlar eşliğinde temel atılması ve aşure ikramıyla son buldu.

Süleymanpaşa ilçesi Gündoğdu Mahallesinde yapımına başlanacak olan Cemevi; bodrum kat, zemin kat ve normal kat olmak üzere 3 kattan ve 1.640 m² inşaat alanından oluşuyor. Betonarme karkas sistemi olarak inşa edilen Cemevinde toplantı odası, kesimhane, gasilhane, mescit, teknik birimler, mutfak, soğuk hava deposu ile birlikte yemekhane, 1 adet derslik, danışma, etkinlik alanı 2 adet idari oda, 2 adet derslik ve revir bulunuyor. Yapıda ayrıca 16 araçlık otopark da mevcut olacak.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.

Saray Haber