Tabandan gelen dalga: AK Parti’nin Saray ısrarı

Saray Belediye Başkan Adaylığının MHP’ye verildiği iddiaları Cumhur İttifakında çatlak yarattı. Tabandan gelen tepkiler nedeniyle harekete geçen AK Parti Saray İlçe Teşkilatı Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Saray’ı bir kez daha istedi. Teşkilatlardan gelen talebi göz ardı etmeyen Erdoğan’ın, Saray’a dair son kararı en geç bu hafta sonuna kadar vermesi bekleniyor

Tabandan gelen dalga: AK Parti’nin Saray ısrarı
Yayınlama: 11.01.2024
Düzenleme: 11.01.2024 23:08
A+
A-

AK Parti Saray İlçe Teşkilatı, 2019 yerel seçimlerinde yaşanan hezimetin 31 Mart 2024 seçimlerinde de yaşanmaması için harekete geçti.
SON SÖZÜ ERDOĞAN SÖYLEYECEK!
Parti tabandan gelen ‘Cumhur İttifakı Saray’da seçime AK Parti ile girmezse seçim yarışı başlamadan kaybedilir’ eleştirisini dikkate alan AK Parti Saray İlçe Teşkilatı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan Saray tercihini bir kez daha gözden geçirmesini talep etti. Saray’daki seçim sonuçlarına ve seçmen tercihlerine yönelik hazırlanan bir dosyayı da AK Parti Genel Merkez Seçim İşleri Başkanlığına teslim eden İlçe Teşkilatı, Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan gelecek müjdeli haberi beklemeye başladı. Erdoğan’ın en geç bu hafta sonuna kadar Saray’la ilgili son kararı vermesi bekleniyor.
AK PARTİ TABANI HUZURSUZ

Kulislerden edinilen bilgiye göre, AK Parti tabanı 2019’da olduğu gibi Saray’ın yine MHP’ye bırakılma ihtimalinden huzursuz. Cumhur İttifakının 31 Mart 2019 yerel seçimlerinde CHP’den 10 bin fark yediğini hatırlatan AK Parti tabanı, MHP ile girilecek bir seçimde yine aynı farkın ortaya çıkabileceğine vurgu yapıyor. Saray’da AK Parti’nin en güçlü olduğu yerler olarak gösterilen Büyükyoncalı ve Yeniköy’e dikkat çeken AK Parti tabanı, MHP’nin Adayı ile seçime girilmesi halinde Kürt seçmenin MHP’ye oy vermeyeceğini bu nedenle Büyükyoncalı ve Yeniköy’den de CHP’nin 1. parti olarak çıkabileceğini dile getiriyor. 2023 genel seçimlerinde AK Parti’nin Saray’da 8 bin 960 oy, MHP’nin ise 1795 oy aldığını hatırlatan AK Parti tabanı, 9 bin oyu MHP’ye taşımaktansa 1795 oyu AK Parti’ye taşımanın daha kolay olacağına vurgu yapıyor.
NE OLMUŞTU?
Saray’da 2019 yılındaki yerel seçimlerde Cumhur İttifakı adına AK Parti aday çıkarmamış ve MHP Özkan Yaman ile seçim yarışına dahil olmuştu. O dönem oldukça iddialı bir seçim dönemi geçiren MHP, 10 bin oydan fazla bir farkla seçimin kaybedeni olmuştu.

Saray Haber