TEMA Vakfı koşucuları Ağaç Kardeşliği’ne çağırdı

TEMA Vakfı koşucuları Ağaç Kardeşliği’ne çağırdı
Yayınlama: 06.10.2022
A+
A-

TEMA Vakfı Çerkezköy İlçe Sorumluluğu her yıl olduğu gibi bu yıl da 06 Kasım Pazar günü yapılacak 44. İstanbul Maratonuna TEMA VAKFI adına katılmak için Kurumsal ve Bireysel katılımcılardan oluşan takımlar kurmak için çalışmalarına devam ediyor. İstanbul Maratonunu dünyada iki kıtada gerçekleşen tek maraton olma özelliği yanında aynı zaman da yardımseverlik koşusu da yapılan bir maratondur

YARDIMSEVERLİK KOŞUSU NEDİR?

Yardımseverlik koşusu, koşu sporu aracılığıyla Sivil Toplum Kuruluşları için kaynak yaratma metodudur. Koşucular ulusal veya uluslararası yarışlara katılmadan önce kendi aile, dost ve tanıdık çevrelerine gönderdikleri e-posta ve mesajlarla destekledikleri STK’ların projelerinden bahsederek bağış çağrısında bulunurlar. Adım Adım, Mart 2008’te, yurtdışında ‘charityrun’ olarak bilinen kolektif yardımseverlik koşusunu Türkiye’de tanıtmak ve yaygınlaştırmak için kurulan ilk sivil toplum oluşumudur. Adım Adım Oluşumu, dayanıklılık gerektiren sporlar aracılığıyla ülkemizin önemli sosyal sorumluluk projelerine maddi kaynak ve tanıtım desteği sağlamaktadır. TEMA Vakfı, 2013 yılında Adım Adım Oluşumunun desteklediği Sivil Toplum Kuruluşları ağına dâhil olmuştur.

AĞAÇ KARDEŞLİĞİ PROJESİ NEDİR?

Ağaç Kardeşliği Projesi; 2016 yılı itibarıyla Millî Eğitim Bakanlığı ve TEMA VAKFI iş birliğiyle uygulanmaktadır. Proje, yardımseverlik koşusu yapan gönüllü koşucuların desteğiyle hayata geçirilen bir doğa eğitim projesidir.Proje ile ilkokula giden çocukların doğayla ilgili deneyimsel tecrübelerini artırmaları; ekosistem, endemik bitki, biyolojik çeşitlilik gibi kavramları tanımaları ve tohum yetiştirme sürecini gözlemlemeleri ve “Orman Ekosistemi ve Biyoçeşitlilik” konusunda farkındalık kazanmaları amaçlanmaktadır. Aynı zamanda oluşturulan “Ağaç Kardeşliği Hatıra Ormanı”yla erozyonla mücadeleye katkı sunulması hedeflenmektedir.Afiş, sunum, gözlem defteri, gözlem kutusu, yaprak çarkı ve ağaç kartları gibi eğitici materyaller içeren ve ilkokul seviyesindeki çocuklara özel hazırlanan kısa süreli etkinliklerle uygulamalar gerçekleştirilmektedir. Ayrıca proje ile çocukların kendi yörelerine özgü tohumlardan kendi fidanlarını yetiştirmeleri sağlanarak bitki yetiştirme sürecini deneyimleyebilmeleri amaçlanmaktadır. Projenin tüm maliyeti Yardımseverlik koşusuna katılan gönüllü koşucularla sağlanmaktadır.

ŞİMDİYE KADAR NELER YAPTIK?

Proje kapsamında 7 yılda Türkiye’nin 81 ilindeki yaklaşık 45.000 çocuğa ulaşıldı. 2016 ve 2018 yılında Çanakkale Biga’da, 2017 yılında Balıkesir Bandırma’da, 2019 ve 2020’de Edirne’de, 2021 yılında Eskişehir’de ve 2022 yılında Sivas’ta olmak üzere 7 hatıra ormanı oluşturuldu. Yaklaşık 45.000’i çocukların proje kapsamında kendi yetiştirdikleri fidanlar olmak üzere oluşturulan 7 hatıra ormanındaki fidanlar ile birlikte toplamda 90.000’e yakın fidan toprakla buluştu. Ağaç Kardeşliği Projesi için yardımseverlik koşusu yaparak, iyilik peşinde koşan 7.233 gönüllü koşucumuz, bu zamana kadar toplam 4.689.901 TL kaynak yaratarak projeye katkı sağladı.

Çerkezköy TEMA olarak her yıl Maratona katılarak projeye çok büyük katkımız oldu. İlçemizde birçok okulda Ağaç Kardeşliği Projesini öğretmenlerimizle birlikte uyguladık. 6 Kasım Pazar günü köprüde yine bu güzel fotoğraf karesinde yer almak istiyoruz.

TEMA VAKFI Çerkezköy İlçe Sorumlusu Nilüfer Ceylan, Çerkezköy TEMA takımı dışında, Çerkezköy Ticaret ve Sanayi Odası Anadolu Lisesi öğretmenlerinden kurulu ÇTSOAL Takımı ve Çerkezköy Organize Sanayi Bölgesinde faaliyet gösteren İREKS GIDA A.Ş. firması kurumsal takım kurarak 6 Kasım Pazar günü 44. İstanbul Maratonuna katılım sağlayacak.

Geçmiş yıllarda olduğu gibi 6 Kasım Pazar günü takımların İstanbul’a gidiş-geliş organizasyonu Çerkezköy Belediyesinin desteği ile toplu yapılacak.

Maraton kayıtları devam ediyor. Tüm doğa ve spor sever dostlarımızı ve kurumlarımızı 6 Kasım Pazar günü yapılacak 44.İstanbul Maratonuna katılarak TEMA VAKFI’nın Ağaç Kardeşliği Projesi için adım atmaya bekliyoruz. Maratona kayıt için son tarih 17 Ekim.

https://event.spor.istanbul/member.aspx  linkinden 44. İstanbul Maratonu kaydınızı gerçekleştirebilirsiniz.

Kayıt işlemleri için bize ulaşırsanız yardımcı olabiliriz. (sosyal medya hesaplarımızdan,  nlfrceylan@hotmail.com ve 0 532 463 04 45)

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.

Saray Haber