TESKİ’den su tasarrufu çağrısı

TESKİ’den su tasarrufu çağrısı
Yayınlama: 20.07.2023
A+
A-

Tekirdağ Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü yaz aylarında artan su tüketimi ve buna bağlı olarak yaşanacak su kesintilerinin önüne geçmek için tasarruf çağrısında bulundu

TESKİ, Tekirdağlılara yaptığı çağrıda şu ifadelere yer verdi:
“Küresel iklim değişikliklerinin bir sonucu olarak yaşanan kuraklık, yaşamın vazgeçilmezi olan su kaynaklarımızın her geçen gün azalmasına, su rezervlerimizin tükenmesine neden olmaktadır. Suyumuzu her zamankinden daha temkinli, özenli, israf etmeden kullanalım.

Tekirdağ İl geneline şebekemizden verilen su, içme suyu depolarını dolduracak ve bölgede ki nüfusun içme suyu kullanımına (evsel) yeterli olacak kapasitededir. Özellikle içerisinde bulunduğumuz yaz mevsimi dolayısıyla artan sıcaklıklarla birlikte kırsal mahallelerde nüfusun artmasına bağlı olarak yaşam kaynağımız olan içme suyumuzun tarımsal alanlarda kullanılması, havuzların şebeke suyu ile doldurulması ve bahçe sulamaları sonucu; vatandaşlarımızın suya erişimi zorlaşırken, kimi zaman ise imkânsız bir hale gelmektedir. Depo seviyelerinin yükselmesi ile birlikte su dağıtımının tekniği gereği şebekeye verilen su önce alçak kotlara ulaşır ardından yüksek kotlardaki abonelerimiz su alır. Bu sebeple vatandaşlarımıza suyun ulaşması zaman almaktadır.

TESKİ Genel Müdürlüğü olarak suyun sağlıklı iletilmesi, kayıp kaçağın önlenmesi ile birlikte her türlü arızaya karşı çalışmalarımız devam etmektedir. Vatandaşlarımızı mağdur etmemek için önlemlerimiz en üst seviyeye çıkarılmaktadır. Buna bağlı olarak ekiplerimiz, 185 Çağrı Merkezimiz 7/24 esasına göre görevlerinin başındadır.

Lütfen suyumuzu bilinçli tüketelim, tasarrufu ön planda tutalım. Geleceğe saklayacağımız her bir damla tüm canlılar için hayat demektir.”

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.

Saray Haber