Trakya köylüsünden manifesto gibi açıklama

Trakya köylüsünden manifesto gibi açıklama
Yayınlama: 13.12.2014
A+
A-

Trakya Köylülerinden Bakanlığa ÇED bilgilendirmesi: Halkın istemediği hiçbir projeye onay verilemez!
trakya köylüsü
Vize’ye bağlı Doğanca ve Pazarlı köyü arasında bulunan ormanlık alanda özel bir şirket tarafından açılmak istenen kil ocağı için Kırklareli Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü tarafından yapılan duyuruda, 11 Aralık günü halkı bilgilendirme toplantısı (ÇED toplantısı) yapılacağı duyuruldu. Toplantının yapılacağı Doğanca köyünde bir araya gelen yöre halkı da yetkilileri projeyi neden istemedikleri konusunda bilgilendirmek için hazırlıklar yaptı. Kadınların başını çektiği gruba, civardan gelen köy muhtarları, il genel meclisi üyeler, meslek odaları ile DAYKO ve TEMA gibi sivil toplum örgütü temsilcileri de destek verdi.

‘BURADA BİZ YAŞIYORUZ, SİZ DEĞİL!’
Bakanlık ve şirket yetkililerine, yılda 1 milyon ton üretimin yapılacağı belirtilen proje hakkında bilgilenmek istemediklerini tepkileriyle dile getiren yöre halkı, ellerinde taşıdıkları dövizlerle girişime tepki gösterdi. “Her taraf taş, kil, mıcır ocağı ve çimento fabrikası. Neyin bilgisini vereceksiniz?” sözleriyle yetkililere tepki gösteren köylüler, “Burada biz yaşıyoruz, siz değil. Köyün içerisinde kamyonlar yüzünden gezemiyoruz. Bir yenisine tahammülümüz yok. İyi dinleyin, istemiyoruz” diye konuştular.

‘HALKA RAĞMEN PROJE YAPILAMAZ’ DEDİLER, YETKİLİLER KÖYÜ TERK ETTİ
ÇED toplantısı için gelen bakanlık ve firma yetkilileri, halkın yoğun tepkisi nedeniyle toplantı yerine ulaşamadan köyden ayrılmak zorunda kalırken yöre halkı ve sivil toplum örgütü temsilcileri tarafından toplantının yapılmadığına ilişkin bir tutanak düzenlendi. Yörede yaşayanların taleplerinin sıralandığı tutanakta şu ifadeler dikkat çekti: “Uluslararası çevre koruma sözleşmelerine göre halkın istemediği hiçbir projeye, hiçbir yatırıma halka ve doğaya ve de kamu yararına aykırı olarak izin ve onay verilemez. İnceleme ve karar verme yetkililerine bir kez daha çağrıda bulunuyoruz. Proje bölgesinde yaşayan yurttaşlar olarak doğanın korunması ve hukukun uygulanması için sonuna kadar kararlılıkla mücadele vereceğiz.”

‘DOĞAMIZI BOZMA, BEN DAHA ÇOCUĞUM’
Köylülerin eyleminde taşıdığı dövizle dikkat çeken küçük bir kız çocuğu, “Atalarımızdan bize emanet kalan doğamızı bozma, ben daha çocuğum. Hilal” ifadelerinin yer aldığı dövizle ilgi odağı oldu.

trakya köylüsü1
GÜNDE 817 TON HAFRİYAT İÇİN BİNLERCE AĞACA KIYILACAK
Köylülerin proje hakkında verdiği bilgilere göre günde 817 ton hafriyat çıkacağı belirtilen kil ocağı için binlerce ağacın kesilmesi gündemde. “Buna ne gönlümüz ne de vicdanımız razı değil” diyen köylüler, toplam 85 hektarlık ruhsat sahasının 21 hektarlık kısmında ocak faaliyetinin gerçekleştirileceğini belirterek projenin yaratacağı tahribata dikkat çekerek projeye neden karşı çıktıklarını şu sözlerle anlatıyor:

BÖLGE TRAKYA ARILARI İÇİN KORUMA ALTINA ALINDI
“Burası sülün yerleştirme alanı diye avlanmaya yasak bölge, biz sülünler yetişsin diye o bölgeye giremiyoruz siz nasıl kil ocağına izin verirsiniz? Bölge Trakya (Istranca) arısı koruma alanı. Arının saflığının korunması için,  bölge dışından yabancı arıcı bile giremiyorken, yüzlerce dekar, üstelikte binlerce ağacın kesilerek yok edileceği bir alana kil ocağı işletmesi nasıl açılabilir. Ayrıca köyün bağlı olduğu Vize ilçesi Citta-Slow- sakin şehirdir. Dünya tarafından tescillenmiştir. Binlerce kamyonun cirit attığı bir alanda, Vize sakin şehir unvanını nasıl koruyacaktır?”

DAYKO: ‘MİNİK HİLAL BUNU HAK ETMİYOR’
DAYKO Vakfı Kurucu Başkanı Nusret Türkan ve vakıf yöneticileri de Doğanca köyünden kamuoyuna ve yetkililere seslenerek, “DAYKO olarak Istrancaların nadir ekosisteminin korunması, yerelin sürdürülebilir kalkınması yönünde ve gelecek nesillere yaşanabilir bir dünya bırakma sorumluluğumuz gereği bu açıklamayı kamuoyu ile paylaşıyoruz. Gelecek nesillerin yaşam alanlarını yok etmeye kimsenin hakkı yok. Minik Hilal bunu hak etmiyor” çağrısında bulundular.

Yusuf Yavuz

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.

Saray Haber