Türkiye’de 10 kişiden yedisi tatile çıkamıyor

Türkiye’de 10 kişiden yedisi tatile çıkamıyor
Yayınlama: 09.08.2023
A+
A-

Yeni bir araştırmaya göre Türkiye’de bütçesi olmadığı için tatile çıkamayanların oranı yüzde 71,76’ya çıktı

Tüketici Birliği Federasyonu tüketicilerin tatil tercihlerine ilişkin kamuoyu araştırmasının sonuçlarını açıkladı. Araştırmaya göre tatil için yeterli bütçesi olmadığını belirten tüketicilerin oranı bu yıl 2 puan artarak yüzde 71,76’ya yükseldi.

Bu yıl tatilini yurt dışında geçirmeyi planlayanların sayısı da azaldı. Geçen yıl yurt dışında tatil planlayanların oranı yüzde 41’ken, 2023’teyse bu oran yüzde 3,13’e geriledi.

Araştırmanın sonuçlarını değerlendiren Tüketici Birliği Federasyonu Tüketicinin Nabzı Çalışma Grubu Başkanı Yunus Emre Bitmez, bu verilerin ülke ekonomisindeki olumsuzluğun etkisini gösterdiğini vurgulayarak, şöyle konuştu:

“Tüketiciler zorunlu gereksinimlerini karşılamak için çabalamakta, enflasyon ve kurdaki artış nedeniyle tatile çıkmak, çok sayıdaki tüketici için hayale dönüşmüş bulunmaktadır. Oysaki tatil ve dinlenme, her çalışan için anayasal bir haktır. Anayasa’nın 50’incş maddesinde, ‘Dinlenmek, çalışanlar için haktır’ düzenlemesiyle buna işaret edilmektedir. Milyonlarca yurttaşın anayasal hakkını kullanamıyor olması, yaygın bir hak ihlali niteliğindedir.”

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.

Saray Haber