Nazmi Metin yazdı: Türkiye’nin dertleri

Nazmi Metin yazdı: Türkiye’nin dertleri
Yayınlama: 14.09.2023
Düzenleme: 14.09.2023 10:57
A+
A-

Geçtim klavyenin başına beynimden geçenleri yazmaya başladım. Öyle hızlı yazıyorum ki hızıma klavyenin tuşları bile yetişemiyor. Şimdilik aklıma gelenler bunlar. O kadar çok yazılacak konu var ki, günümüz Türkiye’sinde sıkıysa yaz istersen. Bir kaç gündür Türkiye A Milli Kadın Voleybol takımının oyuncusu Ebrar Karakurt’a bir eleştiri başlatıldı. Nedir bu saçmalık. Efendim Ebrar Karakurt LGBT imiş. Bundan bize ne veya size ne herkes kendi işine baksın. Senin o beğenmediğin insanı biz yaratmadık onu kimin yarattığını herkes biliyor. Türkiye’de ki sorunlar bitmiş Ebrar Karakurt’un LGBT olup olmadığı tartışılıyor. Yeni Akit Gazetesi; Karakurt için “Milli Utancımız” dedi. Diğer taraftan Buket Aydın’ın Karakurt hakkında yazmış olduğu mesaja karşılık Şarkıcı Yeşim Salkım, “Kapa çeneni artık; en azından alın teriyle para kazanıyor, yatak teriyle değil” ifadesini kullanarak Buket Aydın’ın ağzının payını vermiş oldu. Çokta iyi oldu. Yeniden Refah Partisinin önemli ismi Melih Güner, “Ebrar Karakurt Milli takımdan ihraç edilmeli” dedi. Hadi ordan. Prof. Dr. Ebubekir Sofuoğlu “Lezbiyenliğe bulaşmış bu kupayı reddediyorum” demiş. Sana fikrini soran olmadı ki.

Türkiye garip bir ülke, olmaz denilenlerin birçoğu Türkiye’de yaşanılabiliyor. Ben bile Türkiye’de bu şartlarda nasıl yaşadığıma hayret ediyorum. Çünkü sabah kalktığımızda güne nasıl başlayacağımızı bilemiyoruz. Gün içerisinde bizi nasıl sürprizlerin beklediğini tahmin etmemiz mümkün değil. Türkiye’de ekonomi başlı başına bir sorun. İnsanlar geçim derdi ile her gün kavga dalaş içinde. Yirmi iki yılda Milli Eğitim Bakanlığında sekiz bakan değişikliği yaşandı, her değişimde eğitim müfredatı değişti, eğitim içinden çıkılmaz bir hal aldı. Eylül ayında okullar açıldı, kırtasiye ve öğrencilerin kılık kıyafeti alımı için aileler market market dolaşarak ucuz ürünler aramakta. Kızların okumasını yasaklayan Taliban’ın sözcüsü Suhail Shaheen’in kızlarının yurt dışında okuduğu ortaya çıktı. Şaşırmayalım, bizdekiler de şaşırtmamıştı.

Ekmeğin yedi lira, peynirin kilosu 300 tl, zeytinin kilosu 200 TL olduğu bir ülkede keyifle sabah kahvaltısı yapmak hayal oldu. Etin kilosu 500 TL, kıymanın kilosu 400 TL. Doktora gittiğimizde doktor kırmızı et tüketmen gerekiyor dediğinde vatandaş beyaz et tüketsem olmaz mı diye soruyor, sanki beyaz et ucuzmuş gibi.  Dört günde dört kez kırmızı et’e zam geldi. Olmaz gülüm olmaz. Bu hayat böyle çekilmez. Doktorlarımız istedikleri şartlar sağlanmayınca Avrupa ülkelerine giderken “Giderse gitsinler” denildi. Ama böyle olmaz ki. Vatandaşlar devlet hastanelerine gitmek istiyor fakat devlet hastanelerinden istedikleri sağlık hizmetini alamayınca özel hastanelere yönelirken sadece parası olanlar gidebiliyor. Muayeneden sonra yazılan ilaç reçetelerinde doktor ve reçete katkı payı almak ne demek. Küba gibi bir ülkede ilaç bedava.

Ülke; enflasyonla mücadele ederken İstanbul’un enflasyonu %74’iken genel enflasyonun kaç olduğunu varın siz tahmin edin. CHP düşmüş danışman derdine. Danışman olarak atanan Perinaz Mahpeyker Yaman tartışılmaya devam ederken, CHP genel başkanı benim bunlardan haberim yok “bilseydim atamazdım” diyor. Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Faik Öztrak, “Bu konuyla ilgili gerekli açıklamalar yapıldı. Fazla açıklama gerektiren bir durum yok” dedi. Kapıyı kapadı koltuğuna oturdu. Faik Öztrak’ın tuzu kuru. Kamuoyu tepkisinden sonra genel merkez almış oldukları yeni kararla bundan sonra alınacak başdanışman-danışman atamalarında derinlemesine inceleme yapılacakmış. Uyanında balığa gidelim. Yıllarca bu CHP seçmenini istediğiniz gibi oynatmaktan vazgeçin.

Saray Haber