Üç ayda en az 425 işçi çalışırken yaşamını yitirdi

İSİG Meclisi’nin raporuna göre 2024’ün ilk üç ayında her gün ortalama 5 işçi çalışırken yaşamını yitirdi. Güvencesiz çalışmanın yoğun olduğu sektör ve bölgelerde meydana gelen ölümler dikkat çekti

Üç ayda en az 425 işçi çalışırken yaşamını yitirdi
Yayınlama: 15.04.2024
A+
A-

İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi (İSİG Meclisi) mart ayı ölümlü iş kazaları raporunu yayınladı. Buna göre, mart ayında en az 115, 2024 yılının ilk üç ayında da en az 425 işçi çalışırken yaşamını yitirdi. İSİG Meclisi’nin ulusal ve yerel basın, işçi yakınları, iş güvenliği uzmanları, iş yeri hekimleri, sendikalardan edindiği verilerle hazırladığı rapora göre 2024 yılının ilk üç ayında her gün ‘en az’ 5 işçi iş kazalarına kurban gitti. 2 Nisan günü İstanbul Beşiktaş Gayrettepe’de bulunan Masquerade adlı gece kulübünün tadilatında çıkan yangında 29 işçinin yaşamını yitirdiği hatırlatılan raporda, konunun takipçisi olacağı vurgulandı.

EN ÇOK EZİLME-GÖÇÜK CAN ALDI

Ölümler işkollarına göre incelendiğinde 105 işçi ölümüyle inşaat-yol işkolu başı çekti. Bunu taşımacılık, tarım-orman, metal işkolları takip etti. Ölümler en çok İstanbul, İzmir ve Konya’da meydana geldi. İstanbul’da 70, İzmir’de 33, Konya’da 20, Bursa, Gaziantep ve Şanlıurfa’da 18 ölümle sonuçlanan iş kazası oldu. Ezilme, göçük nedeniyle 82 işçi; trafik, servis kazası nedeniyle 79 işçi; yüksekten düşme nedeniyle 77 işçi; kalp krizi, beyin kanaması nedeniyle 61 işçi; patlama, yanma nedeniyle 22 işçi; intihar nedeniyle 21 işçi; zehirlenme, boğulma nedeniyle 20 işçi; nesne çarpması, düşmesi nedeniyle 14 işçi; şiddet nedeniyle 11 işçi; elektrik çarpması nedeniyle 9 işçi; diğer nedenlerden dolayı 29 işçi hayatını kaybetti.

İNŞAATLAR ÖLÜM YERİ

İSİG Meclisi’nin raporunda, inşaat işkolundaki ölümlere ilişkin “Bu yılbaşıyla birlikte 11 deprem şehrimizde inşa faaliyetleri hızlandı ve bölgede en az 32 inşaat işçisi hayatını kaybetti. Türk inşaat şirketlerinin yurt dışında yaptıkları işlerde de can kayıpları sürüyor. Sadece bu inşaatlara çalışmak için giden 6 işçi arkadaşımızı kaybettik.” değerlendirmesi yer aldı.

YOĞUN ÇALIŞTIRMAYA DİKKAT ÇEKTİ

2024’ün ilk üç ayında 58 şoförün çalışırken yaşamını yitirdiği belirtilen raporda yoğun aşırı-fazla-yoğun çalıştırma, araçların bakımının yetersizliği ve yol sorunlarının birçok şoförün ölümüne yol açtığına dikkat çekildi. Kovid-19 salgınıyla beraber kitleselleşen bir meslek olan motokuryelerin de güvencesiz çalışmasının sürdüğü vurgulanan raporda üç ayda en az 14 motokuryenin hayatını kaybettiği ifade edildi. 31 Mart Yerel Seçimleri sona ermesine rağmen belediyelerdeki ölümlü iş kazalarının gündeme gelmediği ifade edilen raporda 15 belediye işçinin yaşamını yitirdiği kaydedildi.

 

Saray Haber