Vergi ve harçlara yüzde 123 zam geliyor

<strong>Vergi ve harçlara yüzde 123 zam geliyor</strong>
Yayınlama: 24.11.2022
A+
A-

Hazine ve Maliye Bakanlığı, 2023 için geçerli olan yeniden değerleme oranını yüzde 122,93 olarak belirledi. 2022 için geçerli olan yeniden değerleme oranı (YDO) yüzde 36,2’ydi

Devletin enflasyonu olarak da tanımlanabilecek YDO, her yıl kasımda, ekim verilerine göre açıklanıyor. Hesaplama, bir önceki yılın aynı dönemine göre yurt içi üretici fiyat endeksine göre yapılıyor. Buna göre de vergi, harç ve cezalar artırılıyor.

1994’ten bu yana en yüksek oran

Gelecek yıl için geçerli olacak yeniden değerleme oranı yüzde 122,93 olarak belirlendi. Bu oran 1994’ten bu yana açıklanan en yüksek oran oldu. Daha önce en yüksek oran 1994’te yüzde 107,6 olmuştu.

Yeniden değerleme oranı nedir?

Türkiye’de vergi sisteminde önemli bir yeri olan ‘yeniden değerleme oranı‘, bazı vergi artışları, maktu harçlar, damga vergisi, trafik para cezaları, pasaport ve diğer değerli kağıt bedelleriyle emlak vergisi gibi pek çok vergisel unsurun belirlenmesinde temel oran olarak kullanılıyor. Ayrıca, kamu ve özel kesimdeki bazı sözleşmelerde uygulanacak bedel, kira, ödeme ile ilgili artış oranı olarak da yeniden değerleme oranı referans olarak alınıyor.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.

Saray Haber