Yeni asgari ücret belli oldu

Yeni asgari ücret belli oldu
Yayınlama: 20.06.2023
A+
A-

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, asgari ücretin 11 bin 402 liraya yükseltildiğini açıkladı

Böylece asgari ücrete yüzde 34 zam yapıldı. Brüt asgari ücret ise 13 bin 14 lira olarak belirlendi. Bakan Işıkhan, 400 TL olarak uygulanan asgari ücret desteğinin 500 TL olarak uygulanmaya devam edeceğini açıkladı.

Bakan Işıkhan, şu değerlendirmeleri yaptı:

“Türk-İş ve TİSK başkanlarına görüşmelerdeki uzlaşmacı yaklaşımları için teşekkür ediyorum. TİSK Başkanı çalışma hayatı olmak üzere son dönemde ortaya koyduğu fayda odaklı yaklaşımıyla birçok icraata imza attı. Asgari ücrete vergi muafiyeti, beyaz bayrak uygulaması, istihdam teşvikleri bunlardan birkaçıdır. Türk-İş başkanına gösterdiği samimi yaklaşım ve yapıcı tutum için şükranlarımı arz ederim.”

İşçi ve işveren temsilcilerinden ilk değerlendirmeler

Türk-İş Başkanı Ergün Atalay, “Geçen yıl ara zamda yüzde 30 civarı zam verilmişti. Bugün yüzde 34. Asgari ücreti artırıp enflasyon belli bir noktaya gelmezse önemi kalmıyor. Emeği geçen herkese teşekür ediyorum.” dedi.

İşvereni temsil eden TİSK Başkanı Özgür Burak Akkol da şunları kaydetti:

“Süreç boyunca hep beraber azami gayret gösterdik. Dengeli rakam için çalıştık. İmkanlarımızı sonuna kadar zorlayarak rakama ‘evet’ demenin memnuniyeti içindeyim. Üçlü mutabakatla asgari ücreti tekrar güncelledik. Bu birliktelikten de memnuniyet duyuyoruz. İşverenler olarak zorlu dönemeçlerden geçiyoruz, üzerimize düşeni fazlasıyla yapmaya hazırız.”

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.

Saray Haber