Yontar’dan Bakan Tekin’e: “Kız okulları değil köy okullarını yeniden açın!”

Yontar’dan Bakan Tekin’e: “Kız okulları değil köy okullarını yeniden açın!”
Yayınlama: 14.07.2023
A+
A-

CHP Tekirdağ Milletvekili Nurten Yontar, Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin’in “Gerekirse kız okulları da açabilmeliyiz” şeklindeki açıklamasına tepki gösterdi. Milli Eğitim Bakanının birikmiş sorunlarını çözmek yerine eğitimi kaotik, çağ dışı ve içinden çıkılmaz bir ortama sokmaya çalıştığını söyleyen Yontar, “Keşke bunları söyleyeceğinize köy okullarını yeniden açacağız deseydiniz” dedi

Milletvekili Yontar, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:
“Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin’in katıldığı bir canlı yayında yaptığı açıklamalar gündemi meşgul etmektedir.

Kız çocuklarının okullaşma oranı hakkında konuşan Bakan, kız çocuklarını okula göndermeyen ailelerin “Ben çocuğumu erkeklerle aynı okula göndermek istemiyorum” dediğini belirterek “O zaman veliyi ikna etmek için biz, gerekirse kız okulları da açabilmeliyiz” demiştir.

Milli Eğitimde bu kadar sorun varken kız okulları açma fikri olsa olsa Milli Eğitimdeki sorunları unutturmak için yapılmış bir açıklamadır. Kız çocuklarının günümüz koşullarında okula gönderilmemesi çağ dışı bir yaklaşımdır. Bir sonraki aşamada kızlar için kadın öğretmen, erkekler için de erkek öğretmen istiyoruz denirse bu işin sonu nereye varacaktır?

Kız çocukları okula gitmesin,
kadınlar ehliyet almasın, araç kullanmasın,
kadınlar şort giymesin,
kadınlar makyaj yapmasın,
kadınlar sokakta gezmesin,
kadınlar çalışmasın,
kadınlar evden çıkmasın,
kadınlar konuşmasın, kahkaha atmasın…

Kadınlarla ilgili sarf edilen bu kelimeler Taliban zihniyetinin ağzından düşürmediği sözlerdir.

Çocukları kız-erkek olarak sınıflayan bu zihniyet çocuğa çocuk olarak bakamayan bir düşüncedir. Milli Eğitim Bakanının bu düşünceyi hoş karşılayarak adeta kapı aralaması hiçbir şartta kabul edilemez.

Öncelikle bu çağda kız çocuklarımızın okullarının ayrıştırılması yerine, kız çocuğunu okula göndermeyen zihniyetle mücadele edilmelidir.

Sayın Bakan;

Cumhuriyet rejimi, kadın-erkek eşitliği ve laik-bilimsel eğitimin temelleri üzerinde yükselmiştir. Eğitimde bu kadar sorun varken, karma eğitimi tartıştırmak ve sanki bir tercihmiş gibi göstermek olsa olsa hedef saptırmaktır.

Milli Eğitimin birikmiş sorunlarını çözmek yerine eğitimi kaotik, çağ dışı ve içinden çıkılmaz bir ortama sokmaya çalışıyorsunuz.

Çocuklarımızı göndereceğimiz anaokulları yokken,
Ülke genelinde okul ve derslik sayılarının arttırılması gerekirken,
Eğitimin kalitesinin arttırılması adına tüm okullarda tam gün eğitime geçilmesi gerekliliği ortadayken,
Yıkılan okulların yerine yenileri yapılmamışken,
Tüm çocuklarımıza en az günde bir öğün yemek verilmesi gerekirken kız okulları açma fikri adeta abesle iştigal olmuştur.

Keşke bunları söyleyeceğinize;
Her mahalleye İlk-Orta-Lise açacağız,
Taşımalı Eğitim Sistemine son vereceğiz,
Köy Okullarını yeniden açacağız deseydiniz.

Lütfen Türkiye Cumhuriyeti’nin laik, demokratik bir hukuk devleti olduğunu hatırlayın ve ağzınızdan çıkan kelimelere dikkat edin.”

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.

Saray Haber