Kırklareli Köftesi ve Karahıdır Kirazı tescilleniyor

Kırklareli Köftesi ve Karahıdır Kirazı tescilleniyor
Yayınlama: 02.01.2024
A+
A-

Trakya Kalkınma Ajansı ve Kırklareli Ticaret Borsası arasında Kırklareli Köftesi ve Karahıdır Kirazı’nın coğrafi işaret tescili alması için iş birliği protokolü imzalandı

Kırklareli Ticaret Borsası’nda yapılan protokole Trakya Kalkınma Ajansı Adına Genel Sekreter Mahmut Şahin, Kırklareli Ticaret Borsası adına Yönetim Kurulu Başkanı Turhan Altıntel imza koydu.
2 ÜRÜN İÇİN DAHA COĞRAFİ İŞARET PROTOKOLÜ
Kırklareli Ticaret Borsası ve Trakya Kalkınma Ajansı işbirliğinde imzalanan protokol ile katma değeri yüksek olan ve Kırklareli’ ne değer katacak Karahıdır Kirazı ve Kırklareli Köftesine coğrafi işaret alınarak ürünlerin kent ekonomisine kazandırılması hedefleniyor. Tescil edilmesiyle birlikte ürünler hem korunacak hem de bozulmadan gelecek kuşaklara aktarılacak ve bölgenin ekonomik ve kültürel yönden gelişmesine katkı sunacak.
İmzalanan protokol çerçevesinde Türk Patent ve Marka Kurumu ile diğer kamu kurum ve kuruluşlarında gerçekleştirilecek tescil vb. prosedürel işlemler için ödenmesi gereken ücret, vergi vb. ödemeler, ulusal ve uluslararası kurumlardaki tescil işlemleri için ihtiyaç duyulacak idari, teknik (analiz işlemleri vb.) hizmetlerin temini için gerekli harcamalar Ajans ve Paydaş Kurum tarafından ortaklaşa karşılanacak. Ayrıca taraflar protokol kapsamında tescil işleminin ardından gerçekleştirilecek tanıtım, markalaşma ve ürünün yaygınlaştırılması gibi tüm faaliyetlerde iş birliği yapacak. Bu faaliyetlere dayanan maliyetler de Ajans ve Paydaş Kurum tarafından ortaklaşa karşılanacak.

 

Saray Haber